اهمیّت زیارت عاشورا

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 2587 خواندن

 

 

زیارت عاشورا، براساس روایت‌های بسیار، دارای ریشه‌ای آسمانی است که خدا آن را انشاء فرموده و ساخته ذهن انسان نیست و درباره اهمیّت آن همین بس، که ائمه آن را تأیید و تأکید فرموده اند و از جهات مختلف و ابعاد گوناگون، دارای زمینه بحث و تحلیل است، همچنین از لحاظ ثواب نیز تأکید شده است. به طوری که حتّی اگر از راه دور خوانده شود، دارای اجر و ثواب است.
این زیارت ارزشمند در دو منبع کهن شیعه آمده است. این دو کتاب بیش از ده قرن سابقه دارند:


1- کامل الزّیارت ابن قولویه قمی (1)
2- مصباح المتهجّد شیخ طوسی(2)  

 


روایت اول


« محمّد بن خالد طیاسی» از« سیف بن عمیره » نقل می‌کند که گفت:
« پس از آن که امام صادق(ع) از حیره به مدینه تشریف فرما شد با « صفوان بن مهران » و جمعی دیگر از اصحاب، برای زیارت امیر مؤمنان(ع) خارج شدیم. بعد از زیارت حضرت امیرمؤمنان(ع) « صفوان» به طرف قبر حضرت سید الشهدا(ع) رو کرد و به ما گفت: « از این مکان، آن حضرت را زیارت کنید که من در خدمت امام صادق(ع) بودم و دیدم آن حضرت، از این مکان، حضرت سید الشّهدا را زیارت کرد، آن گاه شروع به خواندن « زیارت عاشورا » کرد و بعد از نماز زیارت، « دعای علقمه» را خواند. « سیف بن عمیره » می‌گوید: « به صفوان گفتم: وقتی« علقمه بن محمّد »، زیارت عاشورا را برای ما نقل کرد، این دعا را نگفت! »، صفوان گفت: « در خدمت امام صادق(ع) به این مکان آمدیم، چون آن حضرت، زیارت عاشورا خواند، پس از خواندن، دو رکعت نماز این دعا را هم خواند. حضرت به من فرمود: ای صفوان مواظب این زیارت و دعا باش و اینها را بخوان، هر کس این زیارت و دعا را چه از راه نزدیک و چه از راه دور بخواند، من ضامن قبولی زیارت او می شوم و سعی اش مشکور شود و سلامش به آن حضرت می رسد و محجوب نماند و حاجت او از جانب خداوند برآورده شود و به هر مرتبه ای که خواهد، برسد و خدا او را ناامید برنگرداند». 

                                          
سپس امام صادق(ع) فرمود:
ای صفوان! من این زیارت را به این ضمان از پدرم و او از پدرش علی بن حسین(ع) با همین ضمان و او از امام حسین(ع) با همین ضمان از برادرش، امام حسن(ع) با همین ضمان و امام حسن، از پدرش امیر مؤمنان(ع) با همین ضمان و امیر مؤمنان از رسول خدا(ص) با همین ضمان رسول خدا(ص) از جبرئیل با همین ضمان و جبرئیل، این زیارت را با همین ضمان از خدای عزّوجلّ یافت و خدای عزّوجلّ به ذات خود قسم خورده است که هرکس امام حسین(ع) را با این زیارت از دور یا نزدیک زیارت کند و با این دعا، دعا کند، زیارت او را قبول می‌کنم و خواهش او را هر قدر که باشد می‌پذیرم، در خواستش را عطا می‌کنم و نا امید از طرف من بر نمی‌گردد، بلکه مسرور و خوشحال با حاجت روا شده برگشته، راه رستگاری و بهشت را می‌پیماید و از آتش دوزخ آزاد است و شفاعت او در حق هر کس غیر از دشمن اهل بیت قبول است. سپس، آن حضرت(ع) به مواظبت نمودن بر این زیارت و برآمدن حاجت در پرتو این زیارت اشاره فرمود.

 


روایت دوّم


محمّد بن اسماعیل بن بزیع از صالح بن عقبه و صالح بن عقبه از پدرش و پدرش از حضرت باقر(ع) روایت کرده است که فرموده است:
« هر کس حسین بن علی(ع) را در روز عاشورا زیارت کند و نزد قبر آن حضرت، گریان شود، روز قیامت، خداوند را با ثواب دو هزار حج و دو هزار عمره و دو هزار جهاد ملاقات کند، آن هم ثواب حج و عمره و جهادی که خدمت رسول اکرم(ص) و ائمه طاهرین(ع) بوده باشد.
راوی می‌گوید: عرض کردم فدایت شوم، کسی که در شهر یا کشور دیگری است نمی‌تواند در آن روز، خود را به قبر آن حضرت برساند، چه کند؟
فرمود: «اگر چنین باشد به صحرا یا بالای بام خانه خود رود و با سلام، اشاره به سوی قبر آن حضرت کند و بر لعن قاتلان آن حضرت جدّیت کند و سپس، دو رکعت نماز بخواند و هم خودش در مصیبت حضرت، گریه کند، همچنین اگر تقیّه و ترسی نیست، امر کند در خانه اش مجلس مصیبتی برپا کنند و مصیبت حضرت سیّد الشّهدا را به یکدیگر تعزیت گویند، من ضامن می شوم کسی که این عمل را انجام دهد، خداوند، تمام آن ثواب ها را به او عنایت فرماید».(3)

 


روایت سوم


علقمه بن محمّد حضرمی می‌گوید: « به امام محمّد باقر(ع) گفتم: به من دعایی تعلیم بده که آن دعا را در روز عاشورا، هنگامی‌ که امام حسین را زیارت می‌کنم، بخوانم و دعایی تعلیم بده که با آن دعا، هنگامی‌ که او را از نزدیک یا هنگامی‌ که از خانه و از راه دور( به قصد زیارت بدان سو) اشاره می‌کنم، بخوانم. حضرت فرمود:
ای علقمه! پس از آنکه به آن حضرت با سلام اشاره کردی دو رکعت نماز بخوان و پس از آن، این قول ( متن زیارت) را می خوانی، پس هنگامی‌ که این زیارت را خواندی در حقیقت او را ( امام حسین(ع) را ) به چیزی خواندی که هر کس از ملائکه که بخواهد او را زیارت کند، به آن می خواند و خداوند برای تو هزار هزار حسنه می نویسد و از تو هزار هزار سَیّئه (گناه) محو می‌کند. تو را هزار هزار درجه بالا می برد، جزء کسانی می باشی که در رکاب آن حضرت به شهادت رسیدند، حتّی در درجات آنها هم شریک می شوی و به عنوان شهدایی که با وی شهید شدند، شناخته می شوی و برای تو ثواب هر پیامبر و رسولی و هر کس که امام حسین(ع) را از زمان شهادتش تا به حال زیارت کرد، را می نویسند. می‌گویی، « السَّلَامُ عَلَیکَ یَاأَبَاعَبدالله ...»
پس از نقل زیارت می‌فرماید: « ای علقمه اگر توانستی هر روز از عمرت آن حضرت را با این زیارت، زیارت کنی این کار را انجام بده، پس برای تو ثواب تمام این زیارت است» .     

 

گردآورنده: خانم ارشد حسینی

 1. متصدی منصب فقاهت و مرجعیّت، از رجال شیعه و بزرگان امامیه در فقه و حدیث،290 -368 ه.ق، وی در کنار قبر امام موسی کاظم(ع) مدفون می باشد.
2. مرجع ، فقیه و زعیم شیعیان، ملقّب به شیخ الطائفه (شیخ طائفه شیعه)، صاحب بزرگ ترین منصب علمی بغداد و جهان اسلام، بنیان گذار حوزه علمیه نهصد ساله نجف،385-460 ه.ق                                                                                                                                               
3. شیخ طوسی، مصباح المتهجد

 

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد