علّت علنی کردن زیارت عاشورا در زمان امام باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع)

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 2242 خواندن

 

«زیارت عاشورا» حدیث قدسی است و در زمان حضرت رسول اکرم(ص) وارد شده است امّا علنی کردن آن، در زمان امام باقر(ع) است. ممکن است این سؤال به ذهن بیاید که چرا بعد از شهادت امام حسین(ع) این زیارت به وسیله امام سجاد(ع) نقل نشده است؟

 

 

نکات قابل توجه در جواب این سوال

 

1- زندگی امام سجّاد(ع) در زمان حکومت بنی امیّه بوده است و اگر این زیارت به وسیله وی بیان می شد، با وجود لعن و نفرین هایی که در متن زیارت، درباره غاصبان جایگاه امامت است و همچنین لعنت بر خاندان بنی امیّه در آن دیده می شود، باعث قتل شیعیان و راویان آن می شد. بنابراین، آن حضرت دستور بیان آن را صادر نفرمود.

2- دلیل دیگر، ممنوعیت نقل حدیث، از زمان حضرت امیر(ع) به وسیله خلیفة دوّم است که بخشنامه، صادرشد که حدیثی از حضرت رسول(ص) نقل نشود و تمام توجّه مردم به قرآن باشد. ولی در زمان حضرت امام باقر(ع) و اواخر حکومت «بنی امیّه» فرصتی به دست آمد تا آن حضرت، شجاعانه، حقایقی را بیان فرماید. با انقراض حکومت بنی امیّه و شروع حکومت «بنی عباس»، ایشان ادّعای خویشاوندی با پیامبر(ص) و سیادت را کردند و در این عصر، زمینه مساعدتری پیش آمد تا حضرت امام باقر(ع) و حضرت امام صادق(ع) به شکل گسترده ای به نشر احادیث پیامبر(ص) بپردازند، بعلاوه، افرادی مانند «زرارة» و «احمد بن مسلم» و بسیاری از شیعیان توانستند کتاب های حدیث بنویسند؛ بنابراین، دراین موقعیّت و زمان مناسب، این زیارت به طور علنی در میان شیعیان بیان شد. (1)

 

گردآورنده: خانم ارشد حسینی

 


 

1. خانم صفاتی، زیارت در پرتو ولایت (شرحی بر زیارت عاشورا) ص 41-40

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد