اصالت و طهارت خانوادگی امام حسین(ع)

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 3046 خواندن

 

اصالت و طهارت خانوادگی، یکی از امتیازات هر شخص به حساب می آید و دانشمندان امور تربیتی هم این عامل را یکی از عوامل مؤثر در شایستگی انسان ها می دانند.

قرآن مجید، خانواده ها را به زمین تشبیه می‌کند، چرا که کیفیت خاک، در باروری تخم و درخت و گیاه مؤثر است، زیرا زمین هر چه پاکیزه تر و مطلوب تر باشد گل و گیاه زیباتر و با ارزش تر می رویاند، در حالی که، در شوره زار چیزی جز خار و گیاه بی ارزش نمی روید.

 

«وَ البَلَدُ الطَیّبُ یَخرُجُ نبَاتُهُ بِاِذنِ رَبِّهِ وَ الّذي خَبُثَ لَا یخرُجُ إِلّا نَکِداً» (1)

« و سرزمين خوب گياه آن به فرمان پروردگارش می رويد ، و زمين بد جز اندک ، گياهی از آن پديد نمی آيد.»

امام حسین(ع) در خانه ای قدم به وجود گذاشت که ریشه پاک داشتند؛ فاطمه و علی از اصلاب شامخ به ارحام مطهّر، منتقل شده اند(2) و حسین و حسینیان را بارور ساختند.

در بیان اصالت و طهارت خانوادگی ایشان برخی از موارد شایان ذکر است.

 

 

رسول خدا(ص) جدّ مادری امام حسین(ع)

 

رسول خدا(ص)، جدّ مادری امام حسین(ع) است ولی طبق سفارش و تعلیم خودِ پیامبر، وی را پدر می خواند و « یا اَبا» صدا می زد. زیرا خدا در « آیه مباهله» امام حسن و امام حسین را پسران پیامبر معرفی می‌کند.(3) پیامبر نیز می‌فرماید: « هر انسانی به پدر و ریشه های پدری منتسب است جز فرزندان دخترم زهرا که به من منتسب می شوند».(4)  

فرزندان فاطمه(س) از جمله امام حسین(ع) به جدّشان افتخار می‌کردند، زیرا وجود پیامبر مایه رحمت و برکت برای عالمیان است. خداوند در قرآن، ایشان را « رَحمَةً لِلعَالمَین» (5) معرفی می کند و خود و ملائکه اش بر او صلوات و درود می‌فرستند و بر تمامی مؤمنان دستور می دهد که بر او صلوات بفرستند.(6) و در حدیث قدسی درباره شخصیّت ممتاز او می‌فرماید:

« لَولاکَ لمَا خَلَقتُ الأَفلَاک» (7)        « اگر تو نبودی جهان را به وجود نمی آوردم.»

 

 

خدیجه کبری جدّه مادری امام حسین(ع)

 

1- جدّه مادری امام حسین(ع) حضرت خدیجه(س) دختر « خویلد بن اسد» و مادرش فاطمه دختر « زائده بن الاصم» است که از سوی مادر به وسیله «هاله» دختر «عبد مناف» به نَسَب پیامبر می رسد و از طرف پدرش نیز با چند واسطه به «لویّ بن غالب» می رسد که جدّ اعلای رسول خداست.

2- حضرت خدیجه(س) در ایمان و فضیلت به قدری برجسته بود که به رسالت پیامبر، حتّی قبل از بعثتش، ایمان داشت.(8) طبق فرازی که امیر مؤمنان(ع) اظهار می دارد، او نخستین کسی است که به پیامبر، ایمان آورد(9). در این راه، فداکاری ها و ایثارگری ها نشان داد، او همه ثروتش را در راه اسلام خرج کرد،(10) در « شعب ابوطالب» محاصره اقتصادی و اجتماعی قریش را تحمّل کرد تا جایی که قلب نازنین پیامبر را تسخیر کرد و الطاف الهی را به سوی خود جلب کرد. مقام او تا به آنجا رسید که خداوند بر وجود خدیجه بر ملائکه اش مباهات می‌فرمود (11) و جبرئیل را مأمور می ساخت که سلام الهی را بر خدیجه ابلاغ کند .(12)

 

 

ابوطالب جدّ پدری امام حسین(ع)

 

شخصیت کم نظیر حضرت ابوطالب(ع) و سجایای اخلاقی و فضایل انسانی و ایثار و فداکاری های او درباره رسول خدا و پیشرفت اسلام، یکی از افتخارات نَسَبی امام حسین(ع) است.

ابوطالب، پیامبر را از سنّ هشت تا پانزده سالگی در حمایت بی دریغ خود نگه داشت و در این راه تا پای جان پیش رفت و در لحظات خطر جای فرزندان خود به ویژه علی (ع) را با وی جابه جا می‌کرد تا آسیبی به پیامبر نرسد.(13)

 

ابن ابی الحدید امام معتزلی اهل سنّت در این زمینه می نویسد:

« بر اهل ادب و آگاهانی که از سیره نبوی بهره ای داشته باشند پوشیده نیست که اگر ابوطالب نبود از اسلام چیز قابل ذکری نمی ماند. »

به همین جهت حضرت امام سجّاد(ع) می‌فرماید: « اگر ایمان ابوطالب در یک کفه ترازو قرارگیرد و ایمان سایر مردم در کفه دیگر، ایمان ابوطالب سنگینی می‌کند».(14)

این حدیث شریف که از مدرک های معتبر اهل سنّت است، نشانه ی ایمان قوی و اعتقاد والای حضرت ابوطالب است که در سایه آن توانست آن همه بی دریغ از اسلام حمایت کند.

 

 

فاطمه بنت اسد جدّه پدری امام حسین(ع)

 

فاطمه بنت اسد از نادر زنان باشرافت عالم اسلام است. وی بعد از خدیجه(س) نخستین زن مسلمان است که به رسالت رسول خدا ایمان آورد و اوّلین زنی است که از مکّه به مدینه هجرت کرد. (15)

پیامبر فرمود: « فاطمه بنت اسد، برترین انسان روی زمین است که پس از ابوطالب خدمات بیشتری را در حقّ من انجام داد. او مادر من پس از مادرم بود، او خود گرسنه می خوابید و مرا سیر می‌کرد، او و فرزندانش از لذایذ زندگی و پوشش و لباس محروم می ماندند ولی مرا بهره مند و برخوردار می کرد».(16)

هنگامی که مادر امیر مؤمنان از دنیا رفت، رسول خدا به شدّت گریه کرد، پیراهن خود را بر بدن او کفن کرد و با هفتاد تکبیر بر وی نماز خواند، جبرئیل با هفتاد هزار ملائکه در این مراسم حضور داشتند و آن چنان مورد احترام پیامبر قرار گرفت که تا آن تاریخ بی سابقه بود.

 

 

امیر مؤمنان، علی(ع) پدر امام حسین(ع)

 

شخصیّت نامتناهی امیرمؤمنان علی(ع) در محدوده قلم و افکارِ محدود نمی‌گنجد، بنابراین، هیچ محقق و نویسنده ای نمی‌تواند به قلّه بی انتهای اوصاف و کمالات آن حضرت راه پیدا کند. در اینجا فقط به گوشه ناچیزی از ویژگی های آن امام پرداخته می شود:

 

قرآن مجید در آیه61 سوره آل عمران، به گواهی تمام تفسیرها و تاریخ های معتبر، علی(ع) را « نفس و عِدل» پیامبر می داند. پیامبر خدا(ص) نیز در فراز های فراوانی از سخنان خویش علی(ع) را برابر خود معرفی می کند و اظهار می دارد: « علی جز با من مقایسه نمی شود، علی از من و من از علی هستم، من برای هدایت مردم مبعوث شده ام، جز علی بن ابی طالب که وی نیاز به بیان ندارد».(17) در سخن دیگر اظهار می دارد: « جبرئیل به من گفت که تمام پیامبران آسمانی برای ولایت تو و علی بن ابی طالب مبعوث شده اند».(18)

به علاوه می‌فرماید: « چون به معراج رفتم، در هنگام عروج، چشمم به درب بهشت افتاد که در آن نوشته شده بود: « لَا إِلَه إلَّا الله، محمّد رَسوُلُ الله، عَلیّ أخوُ رَسوُلُ الله».(19)

 

وقتی امام علی(ع) به شهادت رسید، در نخستین روز شهادت او حضرت امام حسن(ع) خطبه ای ایراد کرد.

فرمود: « ای مردم! امروز، مردی از میان شما رفت که نه گذشتگان نظیر او را دیده اند و نه آیندگان همچون علی(ع) را خواهند دید، سوگند به خدا! او به هر کارزاری قدم می‌گذاشت، جبرئیل در طرف راست و میکائیل در طرف چپ او در حرکت بودند».(20)

آری علی(ع) در عالم معنویّات و کمالات سیر می‌کرد. او به جایی رسید که دیگران نرسیدند و آیندگان نیز به آن مقام نخواهند رسید. مردی بود که پیامبر می‌فرمود: « من از علی هستم!»(21) و جبرئیل نیز افتخار می‌کرد که بگوید: « من از علی(ع) دور نیستم (22) و تنها در جنگ احد شانزده مرتبه به یاریش شتافته و امین وحی افتخار خدمتگزاریش را داشت».(23)

 

 

فاطمه زهرا(س) مادر امام حسین(ع)

 

از نظر تربیتی و از دیدگاه دانشمندان امور تربیت، مادر و کمالات او بیش از سایر عوامل در ساختار اخلاق و افکار کودک مؤثر است، بدین جهت امام علی(ع) می‌فرماید:

« فرزندان ساخته شده طبیعت مادران می باشند».(24)

حضرت فاطمه(س)، مادر امام حسین(ع)، در دامان خدیجه(س) و پیامبر خدا تربیت شد و در کمالات ذاتی آنچنان مورد عنایت خداوند بود که عالم آفرینش، از برکت وجودی او و پدر و شوهرش ریشه می‌گیرد.(25) و در عالم تکوین ارواح تمام انبیاء و پیامبران و کلیّه مخلوقات الهی در برابر او خاضع می‌ شوند(26) و خطاب پروردگار می رسد که:

« اگر علی را خلق نمی‌کردم، نظیر و هم کفوی در عالم هستی برای فاطمه پیدا نمی شد» و بدین شکل، برابری فاطمه(س) را با علی(ع) به گوش جهانیان می رساند و در ضمن برتری آن دو را به تمام سفیران آسمانی گوشزد می‌کند.(27)

 

از سوی دیگر امام حسن عسکری(ع) می‌فرماید:

« ما ائمه، حجّت های خدا در روی زمین هستیم و مادرمان، فاطمه، حجّت خدا بر ماست».(28)

 

و حضرت امام زمان(ع) می‌فرمایند:

« خداوند، فاطمه، دختر پیامبر، را برای ما اسوه و الگو آفریده است».(29) از این جهت، موائد آسمانی، بارها بر زهرا نازل می شود! و برای فرزندانش به دعای او لباس و انعام بهشتی فرا می رسد! و فوج ملائکه در برابر او می ایستند و به دعا و عبادت وی می نگرند و چون رسول خدا به عالم ملکوت پر کشید، جبرئیل با سایر ملائکه در عزای پیامبر(ص) به فاطمه(س) تسلیت می‌گویند و مرتّب با وی به گفت گو می نشینند و آینده جهان را به وی معروض می دارند و با این اخبار و گفته ها « مصحف فاطمه» را تشکیل می دهند.(30) حسین بن علی(ع) از چنین مادری متولّد شد، و در چنین دامانی تربیت شد.

 

گردآورنده: خانم ارشد حسینی

 


 

1. اعراف/ 58.

2. زیارت وارث: أشهد أنّک کنت نوراَفی الأصلاب الشّامخه و الأرحام المطهّرة .

3. آل عمران/61 .

4. کنزالعمال، ج12، ص98 .

5. انبیاء/107 .

6. احزاب/56 .

7. بحارالانوار، ج15، ص28، ح48 .

8. سیمای زنان در قرآن، ص25 .

9. نهج البلاغه، خطبه قاصعه، ص 811؛«لم یجمع بیت واحد یؤمئذ فی الاسلام غیر رسول الله و خدیجة و...» .

10. ضحی/8؛ «وَوَجَدَکَ عَائِلاً وَ أَغنَی» .

11. تحلیل سیره فاطمه، ص37؛«یا خدیجه؛ إنّ الله عزّوجلّ لیباهی بک کرام ملائکته کل یؤم مراراً».

12. سفینةالبحار،ج1، ص379.

13. بحارالانوار، ج35، ص93.

14. ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج14، ص68.

15. کلینی،اصول کافی، ج1، ص453، ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج1، ص14.

16. کنزالعمال، ج12، ص147.

17. فرائدالسّمطین،ج2، ص 68،ش 392 .

18. فرائد السمطین، ج1، ص81، ش 62 .

19. کنزالعمال، ج13، ص138، ش36435 .

20. تاریخ طبری، ج6،ص71 .

21. تاریخ طبری، ج3، ص68 .

22. همان

23. اسدالغابه،ج4، ص20 .

24. الولد مطبوع علی امّه، مسائل ازدواج و حقوق خانواده، ص74 .

25. تحلیل سیره فاطمه8، ص103.

26. لقد کان مفروضة الطاعة علی جمیع خلق الله من الجن والإنس والطّیر والوحش والأنبیاء والملائکة، عوالم، ج11، ص190 .

27. لو لم اخلق علیاً لما کان لفاطمة کفو آدم فمن دونه .

28. نحن حجج الله و فاطمة حجة علینا .

29. و لنا فی ابنة رسول الله اسوة حسنة .

30. علی اکبر بابا زاده، تحلیل سیره فاطمه .

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد