تفسیر ترتیبی سوره یونس آیه16

create امینی forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 139 خواندن

تفسیر ترتیبی سوره یونس سال ۱۳۹۹

آیه ۱۶ یونس

استاد حسینی آل مرتضی

موضوع: قرآن از ناحیه خداوند است

سوال: دلیل نفی انتساب قرآن به شخص پیامبر صلی الله علیه و آله با جمله "فَقَدْ لَبِثْتُ فیکُمْ عُمُراً مِنْ قَبْلِهِ"چگونه توجیه می شود؟

ممکن است گفته شود: دلیلى که در آیات فوق بر نفى انتساب قرآن به شخص پیغمبر(صلى الله علیه وآله)اقامه شده که حتماً از ناحیه خدا است، قانع کننده نمى باشد.

-  چه ارتباطى است بین این که اگر این کتاب مستند به پیامبر(صلى الله علیه وآله)باشد، حتماً باید نمونه آن را قبلاً از او شنیده باشند⁉️

- پاسخ این سؤال با کمى دقت روشن مى شود; زیرا طبق آنچه روان شناسان گفته اند: نبوغ فکرى و اکتشاف و ابداع مسائل تازه و نو ظهور در انسان، معمولاً از سن بیست سالگى شروع مى شود، و حد اکثر به سى و پنج الى چهل سالگى مى رسد، یعنى اگر انسان تا این تاریخ، دست به ابتکار تازه اى نزند، بعد از آن غالباً امکان پذیر نیست.

- این موضوع، که امروز به عنوان یک کشف روان شناسى تلقى مى شود، مسلماً در گذشته تا این حدّ روشن نبوده، ولى غالب مردم با هدایت فطرت به این موضوع توجه دارند که، عادتاً ممکن نیست انسان روش و مکتبى داشته، و چهل سال در میان قوم و ملتى زندگى کند، و مطلقاً آن را بروز ندهد. پیامبر (ص) در این آیه با دلیل این که: سال ها پیش از این در میان شما زندگى کردم (فَقَدْ لَبِثْتُ فیکُمْ عُمُراً مِنْ قَبْلِهِ).

- هرگز این گونه سخنان را از من نشنیده اید، اگر این آیات از ناحیه من بود، لابد در این مدت چهل سال از فکر من بر زبانم جارى مى شد، و حداقل گوشه اى از آن را بعضى از من شنیده بودند. انتساب قران را به خدا ند متعال اثبات می کند ونفی انتساب قران را از خود نفی می کند
آری چگونه ممکن بودپیامبر(صلى الله علیه وآله) چنین افکاری داشته باشد وتا این سن وسال آن را مطلقا مکتوم دارد⁉️

موسسه_نورالیقین
مرکز_تخصصی_تفسیر_علوم قرآنی
moassese_nooralyaghin@

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد