ساخت پنجره خورشیدی توسط محقق ایرانی

create forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 1175 خواندن

 

یک محقق ایرانی موفق به طراحی «پنجره خورشیدی» شد. این پنجره می‌تواند بدون مصرف انرژی خانه را گرم کند.

«مسعود ولی نژاد شوبی» - ایده پرداز پنجره خورشیدی- بیان کرد، این پنجره علاوه بر تأمین گرمای خانه، به تصفیه و ذخیره هوای خانه می پردازد. این پنجره طوری طراحی شده است که ورود نور به فضای داخلی مانع نمی شود، دید افراد را از داخل خانه، به بیرون کور نمی کند وعملکرد آن، همانند پنجره معمولی است.

 

وی درباره فایده این طرح گفت:

این محصول، با تولید هوای گرم مطبوع به وسیله انرژی تجدید پذیر خورشید، علاوه براینکه به اقتصاد خانواده کمک می کند، سبب جلوگیری از آلودگی هوا و پایان استفاده از منابع سوخت های فسیلی می شود که در نهایت سبب پیشرفت اقتصاد ملی می شود.

 

 

به گفته نژاد شوبی، برای تشویق بومیان در استفاده از این سیستم، برای ساخت این پنجره از ساده ترین تکنولوژی استفاده شده است؛ که کل مراحل، ایجاد هوای گرم، تصــفیه و ذخیره سازی آن، به طور طبیعی می باشد و قطعه برقی و مکانیکی، درآن دخیل نیست. همچنین، طی محاسباتی، مشخص شده است، اگر تنها یک درصد مردم از پنجره هوشمند استفاده کنند، مصرف گاز، 25% کاهش پیدا می کند و سالانه هشت میلیارد تومان، برای دولت، سود آوری خواهد داشت.

 

این پنجره، توانایی حفظ گرما به مدت پنج ساعت بعد از غروب خورشید را دارد. شایان ذکر است، هر پنجره هفت متری، می تواند نیاز گرمایشی یک خانه چهل متری را، تأمین و دمای خانه را به طور تقریبی تا 25درجه سلسیوس حفظ کند.

 

پنجره خورشیدی، دارای تأیدیه علمی از سازمان پژوهش های علمی وصنعتی، چاپ شده در ژورنال GreenBuilding  آمریکا و جزء برگزیده های سومین ایده، بازار دانشگاه امیر کبیر است.

 

منبع: خبر گزاری مهر

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد