اهمیت و ضرورت موضوع

create سعادتمند forum اضافه کردن دیدگاه جدید remove_red_eye 1352 خواندن

 

دین بر اساس عقاید، احکام و اخلاق بنا شده است؛ بنابراین اخلاق اساس اسلام را تشکیل می دهد و هدف بعثت انبیاء تهذیب و تزکیه نفس است.

«لَقَدْ مَنَ‏ اللَّهُ‏ عَلَى‏ الْمُؤْمِنِينَ‏ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلالٍ مُبِين» (1)     « خدا برمومنان منت نهاد که در میان آنها فرستاده ای از خودشان آورد که برای آنها آیات خداوند را تلاوت  و نفس های آنها را پاک و تزکیه کند و کتاب و حکمت را به آنها تعلیم دهد، اگر چه آنها از پیش در گمراهی آشکار بودند».

 

امیر مؤمنان علی (علیه السلام) می فرمایند: «لَوْ كُنَّا لَا نَرْجُو جَنَّةً وَ لَا نَخْشَى نَاراً وَ لَا ثَوَاباً وَ لَا عِقَاباً لَكَانَ يَنْبَغِي لَنَا أَنْ نَطْلُبَ مَكَارِمَ الْأَخْلَاقِ فَإِنَّهَا مِمَّا تَدُلُّ عَلَى سَبِيلِ النَّجَاح»‏(2)     «اگر به فرض به بهشت امید نداشتیم و از آتش دوزخ نمی ترسیدیم و به ثواب و عقاب عقیده نداشتیم، باز هم سزاوار بود که در جستجوی مکارم اخلاق باشیم؛ زیرا مکارم اخلاق راه پیروزی و سعادت را نشان می دهد».

 

پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «بعثت لأُتمّم مَكَارِمِ‏ الْأَخْلَاق»،‏ بنابراین پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) مبعوث شد تا کرامت های اخلاقی را تمام کند و این اکمال و اتمام، بیانگر وجود ریشه فضایل و نیکی ها در سرشت آدمی است و انسان فطرتاً میل به عدالت، احسان، کمک به دیگران و محبت به آنان دارد و از ظلم و ستم، دشمنی، بغض و کینه به دیگران تنفر دارد. اساسأ رذایل و صفات مذموم و نکوهیده با وجود عوامل خارجی تحقق می یابند، بنابراین از دیدگاه اسلام، انسان به کمال و مکارم اخلاقی نمی رسد، مگر اینکه  نفس خود را تزکیه و تهذیب کند؛ یعنی اگر انسان می خواهد تابع فطرت خویش بشود و پیرو خوبی ها و عدالت باشد و به فضایل دست یابد؛ باید با عواملی که سبب می شود انسان دارنده رذایل و صفات درنده شود، بجنگد و ستیز کند تا به قرب الهی و به سعادت دنیوی و اخروی برسد که همان هدف خلقت انسان ها و بعثت انبیاء است. در روایت آمده است : «هیچ جهادی مانند مبارزه با هوای نفس نیست و هیچ نیرویی مانند فرو بردن خشم نیست(3)».

 

امام باقر(علیه السلام): «هیچ فضیلتی به اندازه جهاد با نفس ارزش معنوی ندارد و هیچ جهادی همانند جهاد در راه غلبه بر هوای نفس نیست(4)».

 

 

محقق: استاد فاطمه زهرا مطیعی طالقانی (سهیر سابق)

 


1. آل عمران، 164.

2. مستدرک ، باب استحباب التخلق بمکارم الاخلاق، جلد 11، ص193.

3. مواعظ امامان، ترجمعه  بهار، ج17، ص149.

4. الحدیث- روایات تربیتی، ج 1، ص 170(باب هوا و هوس).

تصویر امنیتی

تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به موسسه نورالیقین می باشد

نقل مطلب فقط با ذکر منبع جایز می باشد